HP HOSE 1SN-06-250 BAR 150°C BLUE SMOOTH
Product No.: 301072
Type: 1SN - smooth cover
Colour: blue
Nominal Diameter: 6
Diameter: 11.0
Pressure: 250 bar
Burst pressure: 900 bar
Temperatur: -40°C - +150°C
Interior synthetic rubber
Very temperature-resistant
Resistant to usual detergents
Single wire braid
Surface synthetic rubber
Abrasion-, oil-, ozone-resistant and weatherproof
DIN EN 853
Product No. 301072
 on stock available
HP HOSE 1SN-10-210 BAR 150°C BLUE SMOOTH
Attention: Check press dimension
 on stock available
HP HOSE 1SN BLUE DN12 SMOOTH
Type: 1SN - smooth cover
Colour: blue
Nominal Diameter: 6
Diameter: 11.0
Pressure: 250 bar
Burst pressure: 900 bar
Temperatur: -40°C - +150°C
Interior synthetic rubber
Very temperature-resistant
Resistant to usual detergents
Single wire braid
Surface synthetic rubber
DIN EN 853
Color
Blue
Nominal width
6 mm
Outer diameter
13 mm
Pressure
250 bar
Surface
smooth cover
Temperature
-40°C to +150°C
Type
1SN
Customers who purchased this product also purchased:
CRIMP NIPPLE DKR 1/4´F NW 6
CRIMP NIPPLE DKR 1/4"F NW 6
BEND RESTRICTOR BLUE 14,9MM
BEND RESTRICTOR BLUE 14,9MM