HP HOSE 1SN-08-315 BAR 150°C BLACK SMOOTH
Replacement for item 30111. Attention: Check press dimension.
Product No.: 301151
Type: 1SN - smooth cover
Colour: black
Nominal Diameter: 6
Diameter: 15.2
Pressure: 250 bar
Burst pressure: 840 bar
Temperatur: -40°C - +150°C
Interior synthetic rubber
Very temperature-resistant
Resistant to usual detergents
Single wire braid
Surface synthetic rubber
Abrasion-, oil-, ozone-resistant and weatherproof
DIN EN 853
Product No. 3011101
HP HOSE 1SN-08-250 BAR 150°C BLACK SMOOTH
 on stock available
 on stock available
HP HOSE 1SN-10-210 BAR 150°C BLACK SMOOTH
Type: 1SN - smooth cover
Colour: black
Nominal Diameter: 6
Diameter: 15.2
Pressure: 250 bar
Burst pressure: 840 bar
Temperatur: -40°C - +150°C
Interior synthetic rubber
Very temperature-resistant
Resistant to usual detergents
Single wire braid
Surface synthetic rubber
DIN EN 853
Color
Black
Nominal width
8 mm
Outer diameter
15 mm
Pressure
315 bar
Surface
smooth cover
Temperature
-40°C to +150°C
Type
1SN
Customers who purchased this product also purchased:
CRIMP NIPPLE DKS 11MM NW 8 SS
CRIMP NIPPLE DKS 11MM NW 8 SS
CRIMP NIPPLE M22F SWIVEL NW 8
CRIMP NIPPLE M22F SWIVEL NW 8
CRIMP NIPPLE DKS 11MM NW 8
CRIMP NIPPLE DKS 11MM NW 8
CRIMP CARTRIDGE NW 08-1SN
CRIMP CARTRIDGE NW 08-1SN
CRIMP NIPPLE DKO NW 08-2000
CRIMP NIPPLE DKO NW 08-2000
CRIMP CARTRIDGE 13,3MM
CRIMP CARTRIDGE 13,3MM