UNLOADER K-7.2 16-25L/200 BAR
Product No.: 10000072
Interpump regulation valves K7
Type K7.2
Inlet 3/8" F
Outlet 3/8" M
Bypass 3/8" F
Pressure gauge 1/4" F
Max. 200 bar / 60°C / 16 - 25 l/min
By means of the valves the pressure can be zeroed in the entire system (pump and hose)
Product No. 10000071
UNLOADER K-7.1 11-16L/200 BAR
 on stock available
UNLOADER K-7.2 16-25L/200 BAR
 on stock available
UNLOADER K-7.3 25-41L/200 BAR
Interpump regulation valves K7
Type K7.2
Inlet 3/8" F
Outlet 3/8" M
Bypass 3/8" F
Pressure gauge 1/4" F
Bypass
3/8" F
Connection 1
Flow
16 - 25 l/min
Height
185 mm
Inlet
3/8" F
Material
Brass
Output
3/8" M
Pressure
200 bar
Temperature
60°C
Type
K-7.2
Width
82 mm