UNLOADER K-5.1 11-16L/200 BAR
Product No.: 10000051
Interpump regulation valves K5
Type K5.1
Inlet 3/8" F
Outlet 1/2" M
Bypass 1/2" M
Pressure gauge 1/4" F
Max. 200 bar / 60°C / 11 - 16 l/min
By means of the valves the pressure can be zeroed in the entire system (pump and hose)
Product No. 10000051
UNLOADER K-5.1 11-16L/200 BAR
 on stock available
UNLOADER K-5.2 16-21L/200 BAR
 10 week(s) delivery time
UNLOADER K-5.3 25-41L/200 BAR
 on stock available
Interpump regulation valves K5
Type K5.1
Inlet 3/8" F
Outlet 1/2" M
Bypass 1/2" M
Pressure gauge 1/4" F
Bypass
1/2" M
Connection 1
Flow
11 - 16 l/min
Height
175 mm
Inlet
3/8" F
Length
100 mm
Manufacturer
Interpump
Material
Brass
Output
1/2" M
Pressure
200 bar
Temperature
60°C
Type
K-5
Width
74 mm
Customers who purchased this product also purchased:
KIT 28
KIT 28
KIT 1 INTAKE/DELIVERY VALVE 40°C